Evden Nasıl Verimli Çalışabiliriz?

Uzaktan çalışmanın her geçen gün daha gerekli olduğu günümüzde verimlilik nasıl sağlanabilir? Çalışmak ve üretmek için kapalı bir ofise ihtiyaç duyulmayan dünyada, gelişen teknolojiler kurum ve personellerin imdadına yetişti.

Dizüstü bilgisayarların yanı sıra akıllı telefonlar ve sosyal ağlar üzerinden sürdürülen kesintisiz iletişimi “Home Office” mantığının konforuyla birleştirerek ortaya daha özgün ve başarılı işler çıkartmak mümkün mü? Özellikle kalabalık nüfusun olduğu şehirlerde, salgının yayılma hızını azaltmak için uygulanan evden çalışma döneminde yapılan araştırmalar, sürecin işverenler ve çalışanlar üzerindeki pozitif etkilerini gözler önüne seriyor.

İşe yetişme, hazırlık ve trafik derdinin yaşanmadığı iş başının ardından, planlı ve disiplinli bir çalışmayla farklı yerlerde eş zamanlı projeler yürütülebilir. İşverenler içinse farklı avantajlar sağlayan yeni düzende ortaya çıkan finansal artılar, kaybedilmiş gibi görünen işlerin sabit giderlerini destekleyebilir.

Ofis Dışı Çalışma Modelleri Yeni Deneyimler Sunuyor

Evden çalışmaya hazırlıksız yakalanan kurumlar ve personeller, yeni deneyimler kazanarak ofiste sağladıkları verimi evde de sürdürmenin peşinde. Dünyanın önde gelen firmalarının uygulamaya çalıştığı sistem, ülkemiz kültürüyle ne kadar uyumlu?

Evden çalışanların daha üretken ve en önemlisi mutlu olduğu göz önüne alındığında, yeni tekliflerin de esnek çalışma programlarına uygun olarak hazırlanması bekleniyor. Dönüşümü zorunlu bir şekilde başlatan salgında; hızlı karar, aksiyon ve sonuç almaya odaklı şirketlerde sorunsuz bir geçiş sağlanabiliyor.

Evden Çalışanlar İçin Verim Artıracak Tavsiyeler 

İşlerin yürütüleceği ve kesintisiz bir iletişimin sağlanacağı araçların baştan belirlenmesi gerekiyor. İşin içinde olan herkesin sorumluluğu eşit olarak paylaşıyor olması da hedeflere daha kısa sürede ulaşmak için önemli.

Haftalık ya da işin dinamiğine uygun olarak günlük olarak yapılacak planlar, yaşanması muhtemel aksiliklerin baştan ortadan kalkmasını sağlar. Sistemli bir şekilde kullanılacak iletişim kaynakları sayesinde süre daha iyi kullanılabilir.

Evden çalışırken oluşabilecek iletişim kazalarının bertaraf edilmesi için net ve anlaşılır bir dil kullanılmasına özen gösterilmesi gerekli.

Çalışmak için en ideal ortamın hazırlanması ise verimlilik üstündeki en önemli detay olarak gösterilebilir. Bu aşamada ilginin farklı alanlara kaymasının engellenmesi sağlanmalıdır.

Acil, Öncelikli ve Esnek İşler Hangileri?

Çalışanların gün içindeki verimliliği farklı saatlerde olabilir. Bunun için önceden yapılacak “Acil, Öncelikli ve Esnek İş Listeleri” hayat kurtaracaktır.

Gün içinde sürdürülecek sosyalleşme ve iş arkadaşlarıyla iletişim, profesyonel bir iş hayatını destekler. Evden çalışma döneminin bir tatil olmadığı her an akılda tutulmalıdır.

Evde iş için hazırlanan alan, mola sürelerinde kullanılmamalıdır. Ofis işlerini yaparken aynı zamanda ev işlerini yapmak gerektiğinde, doğru bir planlamayla beklenmeyen bir o kadar da etkili sonuçlar elde edilebilir.

Çalışmaların biteceği saatin önceden belirlenmesi, iş hayatının istenen her yerden sürdürülebilir olmasını da kolaylaştırır. Mesai saatleri içinde erişilebilir olmak, sosyal medyada kaybolmamak ve sağlığı da düşünerek hareketli kalmak hedeflenen iş verimliliğini de beraberinde getirecektir.  Bir cevap yazın