İş Akışı Yönetimi Nedir?

Bu makale, iş akışı yönetiminin ne olduğu hakkında başka bir açıklama sağlamaktadır. Bu açıklama, akademik veya teknik bir açıklama değil, resmi bir tanım niteliğindedir. Bu yazının amacı, pratikte iş akışı yönetimine nasıl başlayacağınızı anlamanıza yardımcı olmaktır. İş akışı yönetiminin ne olduğu hakkında pratik bir fikriniz olduğunda, eBA İş Akış Sistemi‘nin avantajlarını gerçekleştirmenize nasıl yardımcı olabileceğini anlamaya hazır olacaksınız .

İş akışı yönetimi, bir organizasyonun yaptığı işi yapan görevlerin koordinasyonudur. ‘İş akışı’ ile daha büyük bir işin parçası olan ve bazen ‘iş süreci’ ile eşanlamlı olan bir görevler dizisini kastediyoruz. Bir iş akışının amacı bir sonuç elde etmektir ve iş akışı yönetiminin amacı, bazı hedeflere göre daha iyi sonuçlar elde etmektir.

İş akışı yönetimi, temelde, bazı organizasyon içindeki işlerin yapısına ve ekiplerin bu işi tamamlamak için nasıl işbirliği yaptıklarına odaklanan bir yönetim disiplinidir. Prensip olarak, iş akışı yönetimi yazılım gerektirmez, ancak pratikte yazılım araçları işin izini sürmek ve parçalarını otomatikleştirmek için kullanılır.

İş akışı yönetimi, insanların yaptığı işle ilgilidir, ancak görevler aynı zamanda BT sistemleri – bilgisayar yazılımı tarafından da otomatikleştirilebilir ve gerçekleştirilebilir. Bu nedenle iş akışı yönetimi, iş akışları ve bir kuruluştaki diğer BT sistemleri arasında veri paylaşımı için BT sistemleri entegrasyonunu içerebilir .

İş akışı yönetimi ile birlikte gelen işlerin görünürlüğü, bu iş akışlarının nasıl iyileştirileceği konusunda farkındalığa yol açma eğilimindedir. İş süreçlerinin iyileştirilmesi , iş akışı yönetiminin doğal bir parçasıdır. Bu aynı zamanda iş akışı yönetiminin sadece bir yazılım değil bir yönetim disiplini olmasının bir nedenidir: süreç iyileştirme, insanların işlerini yapma biçimini değiştirmektir, ki bu yazılımı yeniden yapılandırmaktan daha zordur.Bir cevap yazın